Kui oled koduomanik või korteriühistu liige ja seisad silmitsi renoveerimis- või ümberehitusplaanidega, siis oled tõenäoliselt kuulnud kedagi ütlemas: „Mõõdame ise ära, võtame lihtsalt mõõdulindi ja teeme joonise valmis.“ Esmapilgul tundub omakäeline hoone mõõdistamine lihtne ja odav viis asjadega algust teha. Kuid siin peitubki peamine probleem.
Mida üldisemad mõõtmed, seda suuremad riskid. Need riskid maksavad sageli rohkem kui täpne hoone mõõdistamine ise.
Probleemi tuum – üldistused ei peegelda reaalsust
Eramutes ja vanemates kortermajades on tihti tegemist seintega, mis ei ole perfektselt sirged. Lagedel võib olla mitu sentimeetrit kõrguste erinevust. Põrand võib olla vajunud, seinad võivad olla kaldu, nurgad ei ole täisnurksed. Mõõdulindiga saad teada, kui pikk on sein ühes punktis – aga sa ei näe tervikut.
Kui nende ebatäpsuste peale rajatakse joonised, hinnapakkumised ja ka materjalitellimused, siis hakkavadki probleemid kuhjuma ja ilmnema ahelreaktsioonis.
Näiteks. Tellitakse aknad või köögimööbel mõõtude järgi, mis tegelikult ei esinda ruumi tegelikku kuju vaid ruumi üldistust. Objektil selgub, et sein „sööb“ ruumi ära või lae kõrgus varieerub. Tulemus? Kapp ei mahu ära, töö tuleb ümber teha, uus kaup tuleb tellida, ehitaja ootab ja ajakava lendab vastu seina.
Lisaks rahalisele kulule kaotad ka aega – ja seda ei saa tellida juurde ühegi kaubaveoga.

Täpne info ruumi kohta ei ole lisaväärtus, vaid praktiline hädavajadus
Asjakohased ruumiandmed saab kätte läbi 3D mõõdistamise. See pole midagi ulmelist ega pole see mõeldud ainult suurtele ehitusfirmadele. Laserskanneerija mõõdab ruume millimeetri või sentimeetri täpsusega, salvestades iga pinna, nurga ja kalde. Tulemuseks on hoone punktipilv – sisuliselt ruumi digitaalne koopia, mille põhjal saab luua mõõdistusprojekti 2D-joonised ja/või 3D-mudeli.
See tähendab, et sinu arhitekt või projekteerija töötab andmestikuga, mis kajastab ruumi sellisena, nagu see päriselt on – mitte sellisena, nagu sa arvasid, et ta on.
Ka ehitajale on see tohutu eelis, sest ta ei pea objektil kohapeal midagi ümber mõõtma ega ootamatuid lahendusi välja mõtlema.
Sellega väldid ka üldistusi oma kinnistu pindalade suhtes – Tallinnas mõõdulindiga mõõdistatud hoone ilmnes peale meie laserskaneerimist 2m² suurem kui ta oli eelnevalt mõõdistatud. Kuidas saab nii? Ikka üldistused – ligi 2100€ kinnisvara väärtuse langus toimus valede mõõdistuste tulemusel.

„Aga kas mul on seda tõesti vaja?“
See sõltub, mida sa kavatsed teha. Kui plaanid panna uue vaiba ja uksed üle värvida, võib mõõdulindist piisata. Aga kui kavatsed vahetada aknaid, liigutada seinu, ehitada kööki või vannituba, või vajad projekti ehitusloa või väärtuse hindamise jaoks – siis on täpsus igati oluline ja peaks olema esmatähtsusega.
Sageli öeldakse, et “laserskaneerimine on kallis“. Kuid tegelikult maksab see end tagasi juba sellega, et töö ei jää seisma ja midagi ei tule ümber teha. Kui kasvõi üks mõõdutäpsuse tõttu tellitud toode tuleb ümber teha või kohapeal ümber ehitada, on see reeglina juba kordades kallim kui skaneerimine ise.

Küsi eksperdilt – see ei maksa midagi
Kui sa plaanid kodu ümber ehitada, kinnisvara väärtust hinnata või lihtsalt tahad olla kindel, et alustad õige info põhjal – kirjuta meile. Räägime läbi, kas 3D-mõõdistus on sinu plaani jaoks vajalik ja kuidas see aitab sul tegelikult raha säästa.
Tõde on lihtne: valed mõõdud võivad maksta rohkem kui ükski skaneering. Õiged otsused säästavad raha, aega ja närve.

Enes Kita
LASERSKANEERIJA
enes@3di.ee
+372 5345 7751