Kui Siigur restoran ja Tartu linn alustasid unikaalse restorani planeerimist, seati sihiks leida erakordne asukoht.
Valituks osutus Tartu Toomkirik – imposantne ja ajalooliselt rikas hoone, mis pakkus ideaalse keskkonna unikaalse söögielamuse loomiseks. Kuid selle ajaloolise hoone eripärad tõid kaasa mitmeid väljakutseid, millega tuli disaini käigus toime tulla.
Väljakutse – ajaloolise hoone ebakorrapärasused.
Tartu Toomkirik, mis on sajandeid vana, ei vasta enam tänapäeva geomeetrilistele standarditele. Aja jooksul on kiriku seinad kulunud, tugipostid erinevad mõõtmetelt ning osad müürid on isegi lagunemas.
See tegi tavapäraste mõõdistusmeetodite ja jooniste kasutamise keeruliseks ja ebatäpseks. KOKO Arhitektid, kes vastutasid restorani disaini eest, vajasid lahendust, mis aitaks neil töötada hoone eripäraste ebakorrapärasustega, säilitades samas selle ajaloolise väärtuse.
“Sellise, vana hoone puhul, peitus väljakutse hoone ajaloolises olemuses, ebamäärases struktuuris,” kommenteeris KOKO loovjuht Andrus Kõresaar.
“Traditsiooniliste meetoditega oli keeruline saavutada piisavat täpsust, mistõttu pidime kasutama digikaksiku lahendust.”
Digitaalne kaksik – lahendus arhitektuurilistele väljakutsetele.
Siinkohal tuli appi 3D tehnoloogia – 3D mõõdistamine ja andmetöötlus.
3Di oli varem kasutanud DJI M300 drooni ja fotogrammeetria tehnoloogiat, et luua Tartu Toomkirikust detailne kõrglahutusega mesh-mudel.
See digitaalne kaksik võimaldas KOKO Arhitektidel visualiseerida hoone kõiki ebakorrapärasusi ja kohandada oma disaini vastavalt, andes neile mõõtkavalise ning reaalsetel andmetel põhineva projekteerimise aluse.
Digitaalse kaksiku peamised eelised.
- Detailne kaardistamine: Digitaalne kaksik sisaldas kõiki kiriku osasid – alates kulunud seinapindadest kuni tugipostide erinevusteni.
- Ebakorrapärasuste visualiseerimine: See aitas tuvastada struktuurseid erinevusi, nagu müüride lagunemine ja asümmeetrilised konstruktsioonielemendid.
- Täpsem disainiprotsess: KOKO Arhitektid said tänu mudelile luua täpse disaini, mis sobitus ideaalselt Toomkiriku keeruka struktuuriga, säilitades samas selle ajaloolise väärtuse
KOKO loovjuhi kommentaar ja video.
KOKO Arhitektide loovjuht, Andrus Kõresaar, rõhutas projekti käigus, kui asendamatuks tööriistaks digitaalsed mudelid vanade hoonete puhul muutuvad.
Tema sõnul on sellised mudelid võtmetähtsusega, eriti seal, kus ajaga on tekkinud täpsuse ja struktuuri muutused.
Kõresaar usub, et digitaalsed kaksikud muudavad tulevased projektid tõhusamaks ja täpsemaks, võimaldades arhitektidel ja disaineritel paremini mõista hoonete geomeetriat ning leida loomingulisi ja jätkusuutlikke lahendusi.
VIDEO.
TEKKIS KÜSIMUS?
Võta ühendust meie digikaksikute spetsialistiga või täida ära kontaktivorm ning võtame sinuga ise ühendust!
Vaiko Veeleid
osakonnajuht
vaiko@3di.ee
+372 5089781