3D andmed annavad ajaloolastele uued võimalused

Tänapäevased 3D andmekorje meetodid on muutunud kiiremaks, täpsemaks ja mugavamaks. Andmeid saab korjata nii droonide, laserskännerite, fotokaamerate, kui ka moodsate nutiseadmete abil. Seejuures kirjeldavad andmed üks-ühele reaalsust: mõõtmed ja asukohad on vaadeldavad millimeetri detailsusega. Just need, täpsed, digitaalselt igavesti säilivad andmed annavad ajaloolastele uued võimalused.

Jõelähtme hauakivi.

Selle aasta lõpus leiti Jõelähtme kiriku juurest hauakivi, mille peal on hulk lugematuid sümboleid. “Seal on kirjamärgid peal ja need tunduvad olevat kahes keeles. Esiteks meenutavad nad kirillitsat, niisugust käsitsi lohakalt kirjutatud vanaaegset kirillitsat. Teiseks on seal vähemalt üks sõna ladina keeles selgelt välja kirjutatud ja see sõna on ANNO ehk siis aasta”, rääkis ajaloolane Ivar Leemus. Tõenäoliselt pärineb hauakivi 16. või 17. sajandist ning püstitati algselt mõne vene sõduri hauale. Kuna hauakivi originaallugu ei teata ning hauakivi teksti ei mõista keegi, on ka teooriaid mitmeid. Seda mitte ainult Eestis, vaid ka Euroopas. Kasutades fotogrammeetriat, teostasime antud hauakivile 3D mõõdistuse. Just loodud 3D mudel on aidanud uute teooriate ja selgituste tekkimisele tohutult kaasa. Tavafotod ning joonised ei võimalda edastada tervikliku olukorda. Puuduvad vajalikud suurused, vaatenurgad, georefereeringud jms.

Euroopa suurim keskaegne laevavrakk.

31. Märtsil 2022 leiti Tallinnast, Lootsi tänavalt, üks Euroopa suurimaid keskaegseid laevavrakke. Laeva ehitusaastaks arvatakse olevat 1360ndad. Vrakk ise on seejuures 24,5m pikk ja 9m lai ning 4m kõrge. Väärika vanusega, massiivse vrakki mõõdistamine pole lihtne. Keeruline pinnas, kõrge nõutav täpsusaste ja erinevate mõõdistuste ühendamine tervikuks on vaid osa väljakutsest. Kogutud andmete põhjal loodud mudelist pole seejuures kasu olnud mitte ainult Muinsuskaitseametil, vaid ka ajaloolistel. Nimelt on paljud ajaloolased käinud vrakki uudistamas Tallinna Tehnikakõrgkoolis asuvas BIM-koopas, kasutades seejuures virtuaalreaalsuse abi. Prillid peas, mudelis ringi liikudes on võimalik tutvuda vrakki algse olukorraga. Seda intuitiivsemalt, kui kunagi varem.

3Di heritage.

Oleme otsustanud luua Eesti kultuuri ning muinsuspärandi alla kuuluvatest hoonetest digitaalsed kaksikud. Kahjuks oleme viimaste aastate jooksul tunnistanud mitme ajalooliselt olulise hoone peaaegu täieliku hävinemist. Seda nii sõja kui ka muude tagajärgede tõttu. Projekti raames mõõdistatud rajatised avaldame uues online keskkonnas: http://heritage.3di.ee/. Keskkonnas saab vaadelda 3D mudeleid nende originaalses asukohas. 3D objektid on mõõdistatud ja modelleeritud ülima täpsusega – iga väiksemgi detail on mudelis kenasti näha. Keskkonnas on olemas kõik seni mõõdistatud hooned, neid on hetkeseisuga lausa üle 30. Täiendame keskkonda järk-järgult ning liigume oma eesmärgile järjest lähemale! Säilitame ajalugu, ka digitaalselt!